MAKALELER

DOĞA ve YASA İÇİN BÜYÜK BİR ADIM

DOĞA ve YASA İÇİN BÜYÜK BİR ADIM…
Hayatta birçok haber alırız. Kimi zaman sevinir, kimi zaman üzülür, kimi zaman ise ne yapacağımızı bilemeyiz. İşte ben de yeni perakende yasasını görünce ilk etapta ne yapacağımız bilemedim. Taslakta öyle bir madde vardı ki ben benden aldı götürdü.
Sorarsınız bazı zamanlar çocukları için ailelere;
“çocuğunuz için neler yaparsınız veya yapıyorsunuz?”diye.
Onlar da birçok şeyler söylerle ama gerçekte birçoğunu da yapmazlar. Sadece içinde geçenleri ve yapmak istediklerini hatta olması gerekenler söylerler.
Ya yapabildikleri veya yapması gerekenler nelerdir? Bunu düşünmek gerek bence.
İşte bizler de doğa için ne yapılıyor veya sen ne yapıyorsun diye sorduğumuzda. Önce biraz duraklar hemen sokağa bir şeyler atmıyoruz sözü oluyor. Bu ise derler ya deve de kulak, hatta tüy bile değil doğa için.
İşte ben de taslakta madde 18’e geldiğimde bir çırpıda okudum. Ardında bir kez daha okudum, inanamadım tekrar edince anladım. Gelecek için güzel şeylerin başlangıcı gibi gördüm, özellikle perakende eğitimleri ile ilgili…
Doğada çok uzun yıllar yok olmayan poşetlere adeta savaş açılmıştı.Yani doğa kirlenmemesi için ilk çalışmalar başlatılmıştı.Birçok projeler yapıldı poşet kullanımı ile ilgili olarak.Bez torba mı dersiniz,file mi dersiniz.Hatta bizler kamu spotunda alışveriş sonrası file olgusunu vurgulamaya çalıştık.
İşte tam burada maddeyi aynen size yazmak istiyorum. Madde 18 ve 2. Paragrafı;
Perakende işletmeleri,alışveriş sonrası müşteriye verilen file ve poşet gibi taşıma malzemelerinin doğada çözünebilir nitelikte olması gerekir.”
Ne asil bir madde dedim kendi kendime. Derler ya yasa için küçük bir madde ama insanlık için büyük bir adım olarak gördüm.
Bu yazıyı okuduğunuzda artık perakende eğitimleriyle beraber, perakende noktalarından bu poşet doğada çözünebiliyor mu diye soru sorabilirsiniz. Hatta çözünmüyorsa şikâyet edebilirsiniz. Çünkü artık bir yasası olacak perakendenin. Duyarsız kalınmayacağına eminim gelecek çocuklarımız için bunu yapmalıyız.
Zaten perakendeci dostlarımız da gerek gelecek için gerekse yasa gereği doğa da çözünebilir poşet veya file kullanımını yapacaklardır.
Unutmamalıyız ki senin için küçük bir işlem, gelecek nesiller için çok büyük bir adım olacaktır.
Diye düşünürken bir de son taslağa baktık sizce ne gördük.
İşte tam düşündüğünüz gibi bu madde yoktu, kaldırılmıştı. Bir anlam veremedik ve başladık ne yapabiliriz diye düşünmeye. Mücadeleyi bırakacak mıydık? Asla bırakmayı düşünmüyorduk, neden mi?
Bu ülke bizim, bu dünya bizim birileri düşünmüyorsa bizlerin de düşünmeyeceğiz diye bir kural yok tabii ki. Ve eylem planı hazırladık. Birkaç koldan yine çevre olayını dile getirecek çalışmalar yapmaya başladık.Herşey perakende ticaretinin geleceği, perakende eğitimlerinin geleceği içindi…
Peki, perakende yasası çıkacak mı?
Çıksa bile çevre ile ilgili 18.madde perakende yasasında çıkacak mı?
18 madde çıksa bile çevreye duyarlılığı ile çıkacak mı?
Hepsi için umarım, inşallah gibi temenniler vardı içimizde. Umut verici de işler oluyordu çevremizde o bizi sevindiriyordu. Bu sorun sadece çevre olayı değil aynı aman da perakende yasasının içindeki bir madde değil perakendecilerin işletme giderlerinin de aşağıya çekilmesi ve kendilerini geliştirmesiyle de ilgiliydi. Rekabetin son hızla ilerlediği biz zaman diliminde yapılacak en önemli adım işletme giderlerinin en aza indirilmesiydi. Yapılacak en küçük çalışma bile perakendecilerin geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayacaktı. Dediğimiz gibi çevre ile ilgili bir çalışma gibi görünse bile perakende yasasında böyle bir maddenin geçmesi gelecek perakende ticareti, perakende eğitimleri için önemliydi.
Bunların hepsinin başında perakende yasasının da ötesinde perakendenin yasasının olması, çevre duyarlılığı, işletme maliyetlerinin düşürülmesinin en önemli anahtarı nitelikli perakende eğitiminden geçtiğini hepimiz çok çok iyi biliyoruz.
Perakende yasasın da olmamasına rağmen perakendeciler, perakende eğitimleri ile ilgili neler yapıyorlar dersen biraz durmak gerekir orada. Perakendeciler demekten öteye perakendeyi sevenler ne yapıyor demek daha doğru olacaktır.
En son İstanbul Üniversitesinde yani bir devlet üniversitesinde “perakende satı ve mağaza yönetimi” kurulması atılan en büyük adımlardan bir tanesi oldu. Peki ya bundan sonrası ne olacak?
Perakende yasasına ne gibi katkısı olacak derseniz, birilerinin dikkatini çekeceği kesin. Perakende eğitimi veren beş üniversitede olan bölüm şimdi altıncı üniversitede olması konunun gittikçe önem kazandığını dile getirmektedir. Türkiye’nin üçüncü büyük sektörü olan perakende ticareti yavaş yavaş yaklaştığı yasasına hızını biraz artırmış oldu.
Bundan sonra mı ne olacak!
Perakende sektöründe meslek olarak görenlerin sayısı artacak. Anne ve babalar bölümü tanıyıp çocuklarına hedef olarak gösterecekler, kısacası perakende yasasıyla beraber perakendecilik ve perakende eğitimleri hak ettiği değere kavuşacak.
Gurbet ALTAY
 
 
 
 
Görüntüleme Sayısı : 1470
Geri Dön
Makaleler
Mln İnsan Mln İnsan Valid CSS!
Copyright © 2011-2019 Mln İnsan Tüm hakları saklıdır. © Web Tasarım